Başkan tüysüz urfa'daki sorunlara değindi!

Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz, Şanlıurfa’nın DEDAŞ, Hızlı Tren, trafik, eğitim ve mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunları ele alarak, kurulan yeni partiyle çözüm yolları üreterek kente yön vereceklerini söyledi.

Başkan tüysüz urfa'daki sorunlara değindi!

. AK Parti'den istifa ettikten sonra Demokrasi ve Atılım Partisi'ni (DEVA) kuran Ali Babacan'ın Şanlıurfa'daki kadrosu belirlendi. Şanlıurfa’da İl Başkanlığı koltuğuna getirilen Ahmet Tüysüz, Urfanatik mikrofonlarına Şanlıurfa’da yaşanan sorunları dile getirirken, gündeme dair de açıklamalarda bulundu.

Teşkilatlanma çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, “ Özellikle kadınlarımıza seslenmek istiyorum. Hiçbir partide olmayan %35'lik kadın kotamızı doldurmasını özellikle onlardan rica ediyoruz. Maalesef kadınlarımız siyasette çok ilgi göstermiyorlar. Ancak toplumun yarısı kadınlardan oluşuyor ise, temsil anlamında da yarısından yakının burada olması gerektiğini karar vericiler arasında da olması gerektiğini düşünüyoruz. Hem ülke bazında hem de özelde Urfa için bütün sorunlarını biliyoruz. Urfa çok büyük bir tarım kenti, turizm kenti, potansiyel olarak çok yüksek bir genç nüfusa sahip bütün bunların bizim gibi yeni başlayan bir parti de nefes almalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

ŞANLIURFA’NIN KANAYAN YARASI ‘DEDAŞ’

Şanlıurfa’da DEDAŞ ile ilgili çok ciddi sorunlar olduğunu dikkat çeken Başkan Tüsüz, “Bu sorunlar içinde paylaşımlarımız oldu, açıklamalarımız da oldu.  Daha öncede ifade etmiştim.  Biz hamaset siyaseti yapmayacağız.  Ancak siyaset yaparken bir şeyi eleştirirken de mutlaka çözüm önerimizi de sunuyoruz. Sorun nedir? Kaynağı nedir? Bu sorunun tespiti sonrasında da çözüm önerisi nedir? Buna ilişkinde hem parti programın da hem de yönetimimizi oluştururken, özellikle her alanla ilgili temsiliyettin yanında sorunlarının tespiti bakımından da mutlaka bilgi sahibi veri sunabilecek arkadaşlarımızı istiyoruz.  Aynı şekilde nüfusun çok genç ve fazla olması sebebiylede bir ciddi problemimiz de yakın zamanda trafik kazalarıyla da gündeme gelmişti mevsimlik işçi. Uygulanan tarım politikaların yanlışlığı ortada özellilikle DEDAŞ çiftçilerin neredeyse büyük ortağı gibi görünüyor. Hatta onunla ilgili zaman zaman mahkemelere yansıyan bizimde denk geldiğimiz kararlar var. Hiçbir abone yok orada elektrik verimli bir söz konusu değil. Sade yağmur sularıyla birikmiş göletlerden kendi imkânlarıyla ve sadece yakıtla sulama yapıldığı halde bütün desteklemelerinde blok yapanlar çiftçilerimiz var.  Adeta mafya varı bir tavırla hiçbir gerekçesi olmadığı halde haksız bir şekilde zaten çok zor durumda olan çiftçilerin bu kaynağına el konuluyor ve mağdur edilmektedir” sözlerini kullandı.

ŞANLIURFA’NIN ‘HIZLI TREN’ HAYALİ

Aynı şekilde özellikle Şanlıurfa'nın hızlı tren projesinde yer almamakla birlikte ciddi tepkiler olduğunu dile getiren DEVA Partisi İl Başkanı Ahmet Tüysüz, “ Bu konuda da katılmamak mümkün değil.  Bu kesinlikle yanlış anlaşılmasın, bütün iller bizimdir.  Antep’le bu yüzden savaş içinde bir rakapete girilmesi de doğru olmaz.  Antep de bizim bir göz bebeğimizdir, çok sevdiğimiz bir komşumuzdur il bazında.  Ancak Urfa da olup Antep de olmayan ne varsa eksiklik manasında yine bizde talep ederiz.  Antep de hızlı tren olmasaydı biz Urfa da yaşıyor olmamıza rağmen Antep'in bundan yararlanması gerekir diye söylerdik bunu. Aynı şekilde Antep de olmasaydı bu eksik olurdu.  Ama şu an ki Haliyle hem Şanlıurfa hem Mardin hem Diyarbakır kültür potansiyeli özellikle turizm potansiyeli çok yüksek olan iller. Trafik kazalarında sürekli dem vuruyorsak eğer en güvenli şekli de tren ise bunun mutlaka Urfa'ya da ulaştırması buluşturulması gerekir.

Bu tür büyük projelerin mutlaka bütün illerde aynı anda harekete geçirilmesi faaliyete geçirilmesi elbette kolay değildir. Maliyet isteyen projeler. Ancak bu projeler yapılırken olması gereken projenin uygulana bilirliği, hayata geçirebilirliği, maliyet araştırması. Bunların çok detaylı bir şekilde irdelenip ona göre projelerin işlenmesi gerekir. Özellikle Şanlıurfa da yapılan metrobüs ile ilgili çalışmalarda daha önce bu projenin uygulanamayacağı zaten baştan belliydi. Ölmüş doğmuş bir projeydi nitekim de uygulanamadı. Bununla ilgilide çok ciddi zararlar da söz konusu oldu. Bütün bunlar esasında neyi göstermek de günübirlik sadece günü kurtarmaya yönelik yapılan siyasetlerin sonucudur esasında.

Bizim partimizde projelerimizle partinin kuruluş felfeselerinde ki refaranslarımızla uzun vadeli projelerin olması gerekir. Ona göre de maliyet hesaplamalarının yapılması gerekir.  Hayata geçirebilirliği ve uygulanabilirliği tartışıldıktan sonra faaliyete geçirilmesi gerekir ki sonuç alınabilsin. Günlük projelerle hep geride kalırız. Uzun vadeli projeler yapmadığımız sürece hep geride duracağız.  Bu işin başka izahı yok.  En basitinden bir adli problemimiz var. Proje alındıktan sonra taşındığımız zaman o adliyenin yetersiz olduğu anlaşıldı. Daha yeni faaliyete girilen bir bina ama ihtiyaçlara cevap veremiyor.  Faaliyete girdiği gün yetersiz olduğu anlaşılıyor. Şanlıurfa da çok ters projeler var. Hayatı kolaylaştırılması gereken projelerin tamamı sanki özenle hayatı zorlaştırılmış ve uygulanmıştır.”dedi.

“ŞANLIURFA’DA YANLIŞ PROJELERİN UYGULANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Başkan Tüysüz “Şehrin uzağında olması gereken trafiği rahatlatması gereken kurumlar şehrin göbeğinde tam tersine kültür üniversite mesela şehrin çok şey katması gerekiyor ama o şehrin en uzak yerinde hem ulaşım sorunu çok ciddi bir boyutta ve gidiş gelişler masraflı hiçbir akademisyen gelmek istemiyor. Bütün zaman yolda geçiyor. Adeta büyük bir metropol de yaşıyormuş gibi 40dk gidiş ve dönüş bunun maliyetin. Bütün akademisyenin burada yerleşik olarak düşünmemesine sebebiyet veriyor.  Bunlar çok ciddi sebepler ama tamamen Urfa'nın kültürü sosyal hayatın hareketliliği açısından düşünülmesi gereken şeyler. Askeriye niye şehrin göbeğinde olsun. Onun biraz daha uzak olması gerekir.  Ama üniversite öğrencilerinin merkezde kültürel durumda olması gerekirken farklı kültürler sayesinde biz zenginlikte kendimizi övünüyoruz.  Maalesef biz onları şehrin dışına atıyoruz.  Yanlış projelerin uygulanması diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMDE SON SIRALARDA OLMAMIZIN NEDENİ MEVSİMLİK İŞÇİLİKTİR”

Son birkaç yıldır 81 ilin olduğu bu ülkede Urfa 76 ile 77 arasında gidip gelmektedir. Bunun sadece eğitimcilere maliyetini çıkarmak doğru olmaz.  Eğitim aileden başlar temel önemlidir.  Türkiye’de eğitime ayrılan bütçe bütün bütçelerin içinde en düşük bütçe ise, maalesef aile içinde de eğitime ayırdığımız bütçede öyle. Sadece sınav sayısını arttırmakla eğitim kalitesini artırmak olmuyor. Ailede eğitim başlıyor diyoruz ama ailelerinde eğitilmesi gerekiyor. Dönem dönem eğitim çalışmalarına katılıp orada ki öğrenci kardeşlerimle buluştuğum oldu bir bütün olarak bakmamız gerekiyor her meseleye. Eğitimin düşük olmasının bir nedeni de mevsimlik işçi okullar açıldıktan sonra öğrenciler okulla başlıyor. Okulların kapanmasına iki ayın kalmasıyla tekrar okuldan koparılıyorlar. Eğitim düzeni bu şekilde olduğu sürece biz eğitimin daha yüksek bir yerde olmasını bekleyemeyiz. Ne ekiyorsak onu biçiyoruz. Hiç bir şey ekmiyorsa bir şey biçmemiz beklenemez tüm yönleriyle elle almalıyız sadece eğitim camiasına faturalandırmak yanlış olur. Eğitimin Şanlıurfa'da bu düzeydeyse ana sebepleri tartışılabilir. Öğretmenler, ögrenciler, ailer ve uzamanlar bir araya gelerek önce problemi sonrada problemin nasıl çözeceklerini konuşabilirler”sözlerine yer verdi.

“TOPLUMUN BÜTÜN KATMANLARINA HİTAP EDİYORUZ”

Biz toplumun bütün katmanına hitap eden bir partiyiz diyen Başkan Tüysüz, “Daha öncede söylemiştim hiçbir partide olmayan%1 engelli kotası var. Bizde engelliler ciddi bir rekabete. Bazı verilerli değerlendirdiğimizde%13 tekabül eden engelli potansiyelimiz var. Hem ülke bazında özellikle özelde Urfa için onların gözünden bir olaya baktığımızda ancak onları anlıyoruz.Engel sanki utanç bir şeymiş gibi aile içersinde bile gizlenmeye çalışılıyor.Bu çok yanlış ortadaki engelleri bizim kaldırmamız gerekiyor.Bu nasıl mı olur onları sosyal hayatın içine alırsak dışlamasak bunu başarmış oluruz.Herkes birer engelli adayıdır meseleye bu şekilde bakmalıyız.Gençlerede hitap ediyoruz ve genç bir  genel başkanla yolla çıktık.Partimizin genç kotası%20 hiçbir partide olmayan bir rakam bu gençlerinde temsili yetini biz burada istiyoruz.kadınlarla ilgi kotamız%35 kadın kotası olması gereken bir kota bence ve bu kotayı doldurmak istiyoruz.Partini her alanında kadınları istiyoruz.Siyaset çok kirlenmiş ki   kadın elli değmeden temizlenmeyecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Rose Haber ajansı