Havalar soğudu deri kürklere rağbet arttı

Türkiye'nin en sıcak ili olarak biline ve yaz aylarında kavurucu sıcakları yaşayan Şanlıurfa, son günlerde Sibirya  soğukları etkili olmaya başladı. Şanlıurfa'da geçmişi çok eskilere dayanan ve kış mevsiminde özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların en çok tercih etikleri deri kürklere talep arttı.

Havalar soğudu deri kürklere rağbet arttı
Havalar soğudu deri kürklere rağbet arttı
Havalar soğudu deri kürklere rağbet arttı

Şanlıurfa'da sadece bir kaç ustası olan deri kürkler modern teknolojiye direnmeye devam ederken havaları soğumasıyla vatandaşların ilgi odağı oldu.soğuk havaya karşı direnç sağlayan deri kürkler  kaliteye göre fiyatları da değişmektedir. 500 liradan başlayan kürkler 5 bin liraya kadar devam etmektedir.

 

"YERLİ VE YABANCI TURİSTLER TERCİH EDİYOR"

Soğuk havada kürkün sıcak tutuğunu belirten esnaf Mustafa İnanır, “Şanlıurfa’da havalar soğudu. Kürk giyimi mevsimliktir. Kürk özellikle kışın giyilir, yöreseldir. Yerli ve yabancı turistler hep buradan kürk alıp götürürler. Kürkü genellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız tercih ediyor.

 

Kürkü köy ağaları, milletvekilleri ve ihtiyar heyeti genelde giyerler. Kuzu kürkü bin 500 liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkıyor” ifadelerini kullandı.

 

“SOBA KADAR SICAK TUTUYOR”

Soğuktan korunmak için kürk satın alan Salih Yıldız da, “Kışın soğuk hava sert geçiyor. Bende geldim soğuktan korunmak için kuzu kürkü alacağım. Kuzu kürkleri pahalı, bizde ucuz almaya çalışacağız. İnsan bu kürkte dışarıda yatsa, sanki sobanın yanında gibi sıcak hisseder. Kışın don olunca bu kürkler çok iyi ısıtıyor. Bizim için kürk giyimi çok değerlidir” diye konuştu.