Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı

“İstiklal Marşı”nın Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabulünün 99’uncu yıldönümü münasebetiyle Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Hilvan ilçesinde düzenlenen programa katıldı.

Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı
Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı
Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı
Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı
Şanlıurfa Valisi anma proğramına katıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde, Hilvan Ortaokulu öğrencileri tarafından Hilvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen törene, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Hilvan Kaymakamı Furkan Duman, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Eyüp Sabri Kirişçi, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, İl Sağlık Müdürü M. Emre Erkuş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Faruk Bayuk ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşu ve öğrencilerin koro halinde İstiklal Marşını okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Vali Erin, “Bizlere, milli bilinç hazinesi olan İstiklal Marşını hediye eden o büyük şairi anma vesilesiyle düzenlenen programa iştirak etmekten, büyük memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, “İstiklal Marşı”nda ve diğer tüm şiirlerinde bahsettiği büyük kahramanlığın mimarları olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da şükranla anan Vali Erin, o mücadelenin bugün de farklı şekilde devam ettiğini söyledi. “İstiklal Marşı”nda da bahsedilen vatan, millet, bayrak ve kutsal değerlerimiz için büyük bir mücadele azmi ortaya koyarak ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anan Vali Erin, gazilere de sağlıklı ve uzun ömürler diledi.

Vali Erin, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan “İstiklal Marşı”nı yazdıran koşulların, hiçbir zaman akıllardan çıkarılmaması gerektiğini ifade ederek, “Milli birlik ve beraberlik ruhunu muhafaza etmek, milletimize, ecdadımıza, geçmişimize yaraşır bir anlayış ortaya koyma zorunluluğumuzu ifade etmek lazım.” diye konuştu.

Hilvan Kaymakamı Furkan Duman da “İstiklal Marşı”nın, Türk Milleti’nin zaferini, yüceliğini ve bayrağının kutsallığını en güzel duygularla anlattığını belirterek, “Yarışmaya katılan 724 şiir arasından seçilerek, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından TBMM’de okundu. Bütün milletvekillerince büyük coşku ve heyecan içerisinde iki defa ayakta alkışlanarak dinlenen İstiklal Marşı, 12 Mart 1924 tarihinde TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edildi.” dedi.

Öğrencilerin okuduğu şiirler, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan kısa bir tiyatro ve çeşitli sahne gösterileri ile devam eden program sonunda, “İstiklal Marşı”nı güzel okuma yarışmasında ilkokul, ortaokul ve lise kategorisinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program sonunda okul idarecileri ve öğretmenlerle bir toplantı yapan Vali Erin, gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerin ağır bir sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Üniversiteye Hazırlanan Gençlere Moral Verdi

Törenden sonra, Hilvan Belediyesi Bilgi Evindeki üniversiteye hazırlık kurslarına katılan gençleri ziyaret eden Vali Erin, gençlerle sohbet ederek başarılar diledi. Sınavlara üç ay kala daha sıkı çalışmaları, bol bol pratik yapmaları tavsiyesinde bulunan Vali Erin, gençlerin üniversiteye yerleşebilmesi için tüm kurumların, her türlü desteği vermeye devam edeceğini söyledi.